AI Act: hatályba lépett a mesterséges intelligenciáról szóló rendelet

A jogszabályt több lépcsőben kell majd alkalmazni az Európai Unióban: kötelezővé 2026 közepétől válik majd

2024. augusztusától lépett hatályba az Európai Unió mesterséges intelligenciát szabályozó rendelete, az AI Act, amely 24 hónapos átmeneti időszakot követően, 2026 közepétől válik kötelezővé. A rendelet célja többek között az MI biztonságos működésének elősegítése és az egyének alapvető jogainak védelme. A rendelet kockázatalapú megközelítésen alapul.

A világon ez az első átfogó, kifejezetten a mesterséges intelligencia fejlesztésére és használatára vonatkozó jogszabály. 

Az új szabályok célja a megbízható mesterséges intelligencia előmozdítása, biztosítva, hogy az MI-rendszerek tiszteletben tartsák az alapvető jogokat, a biztonságot és az etikai elveket, valamint kezelik a nagyon erős MI-modellek kockázatait.

A rendelet kockázatalapú megközelítést alkalmaz és ennek megfelelően több kategóriát nevez meg az MI-rendszerekre vonatkozóan, a minimálistól kezdve a magas kockázatig. Ezek a besorolások kötelezik majd a fejlesztő, IT szolgáltató, illetve üzemeltető cégeket a szabályozási keretek megfelelő alkalmazására, az előírt biztonsági intézkedések megtételére. 

A rendelet nem vonatkozik ugyanakkor a nemzetbiztonsági, honvédelmi területekre, a tudományos kutatás és fejlesztés területére, a magáncélú használatra, és nem érint fogyasztóvédelmi szabályokat. 

Azt, hogy milyen bonyolult és átfogó szabályozásról van szó, jól mutatja, hogy csak a jogszabály preambuluma 180 bekezdésből áll.


Fontos a bevezetés előtt felkészülni a követelményeknek való megfelelésre

Az AI Act minden EU tagállamban, így Magyarországon is alkalmazandó. A szabályokat be nem tartó vállalatok jelentős bírságokra számíthatnak: akár az éves globális árbevétel 7%-át is elérhetik a büntetések a tiltott AI alkalmazások esetében. Éppen ezért az érintett vállalatoknak már most érdemes felkészülniük a szigorodó szabályozásra.

A legtöbb szabályozás 2026. augusztus 2-tól lép hatályba.

További részleteket itt talál az AI Act jogszabályról. 

A LogiNet ügyfele, a Wolters Kluwer Hungary is nyújt tájékoztatást és útmutatót az AI Act gyakorlati alkalmazásához: a webinárium-sorozatuk hasznos lehet valamennyi jogtanácsosnak és IT, IT biztonság, HR és compliance területtel foglalkozó szakembernek.