Akadálymentes weboldalak: hogyan lehet felkészülni a szabályozásra?
A hazai weboldalakat, webshopokat, alkalmazásokat is érinti az EU 2025. június 28-án érvénybe lépő irányelve, a European Accessibility Act (EAA). Ennek értelmében számos olyan követelménynek meg kell felelniük, amely segíti az online felületek könnyű hozzáférhetőségét és használhatóságát. Az érintett vállalatoknak érdemes időben elkezdeniük a felkészülést, mivel komoly büntetésre számíthatnak, ha nem teljesülnek a feltételek. Milyen követelményeket ír elő az EU és mit is jelent ez a cégekre nézve? Részletek írásunkban!
Az európai akadálymentesítési irányelv (EAA) 2019. június 28-án látott napvilágot, amit az uniós tagállamoknak 2022. június 28-ig kellett törvénybe foglalniuk, a részletes útmutatásokat pedig 2025 júniusáig kell beépíteniük a jogszabályokba.
Miért fontos az akadálymentesítés a weboldalakon?
Európában mintegy 135 millió ember él fogyatékossággal, mely szám a népesség öregedésével párhuzamosan a jövőben tovább növekszik. Az EAA célja, hogy biztosítsa a fogyatékossággal élő személyek, illetve az idős emberek hozzáférését az internetes oldalakhoz, weblapokhoz, mobil appokhoz. Az egységes irányelvek pedig biztosítják, hogy az egyes országok jogszabályai között nem lesznek eltérések.
Az EAA alapelvei - a weboldalak és mobilalkalmazások hozzáférhetőségére vonatkozóan - a Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) útmutatóira épülnek. A Web-akadálymentesítési útmutató irányelveket a W3C (World Wide Web Consortium), a világháló szabványaiért felelős nemzetközi szervezet hozta létre, és jelenleg a WCAG 2.1 irányelvek számítanak az aktuálisnak.
Az alapelvek közé tartozik
- Észlelhetőség: a weboldal információit és a felhasználói felület tartalmait a felhasználók számára észlelhető módon kell megjeleníteni.
- Működőképesség: a felhasználó képes legyen működtetni az adott felhasználói felületet, navigálni, például billentyűzeten keresztül, ha egeret nem tud használni.
- Érthetőség: az információknak és a felhasználói felület működésének érthetőnek kell lennie mindenki számára.
- Robusztusság: a tartalomnak elég robusztusnak kell lennie ahhoz, hogy a különböző felhasználói eszközök – mint a segítő technológiák - megbízhatóan értelmezzék. Ez biztosítja, hogy a technológia fejlődésével a tartalom hozzáférhető marad.
A WCAG 2.0 irányelvek alapján három kategóriába sorolhatók a weboldalak megfelelőség alapján: A (alapszinten akadálymentes), AA (emelt szinten akadálymentes) és AAA (maximálisan akadálymentes).
Hogyan tudnak felkészülni a vállalatok?
Fontos, hogy időben elkezdjék a weboldaluk, mobil alkalmazásuk akadálymentességének ellenőrzését. Ezt végezhetik teszteléssel, ellenőrző programokat használhatnak (pl. online található tesztelő programok, Axe, Wave, Lighthouse a Google Chrome-on).
Tippek a weboldalak akadálymentesítésére
- Alternatív szöveg írása a képekhez: Ez biztosítja, hogy azok a felhasználók, akik nem látják a képeket, a képernyőolvasók segítségével megérthessék azok tartalmát.
- Billentyűzetes navigáció: Ha a weboldalak teljes mértékben navigálhatók billentyűzet segítségével, az segíti azokat a felhasználókat, akik nem tudnak egeret használni.
- Multimédia feliratok, átiratok: A videók feliratozásával és a hanganyagok átiratozásával biztosítható, hogy a hallássérült felhasználók is hozzáférjenek az információkhoz.
- Olvasható betűtípusok, a szöveg és háttér közötti megfelelő kontraszt: Ez javítja az olvashatóságot a látássérült felhasználók számára.
- Nyomtatványok kitöltéséhez segítség: Ha az űrlapok kitöltéséhez világos utasításokat, hibaüzeneteket nyújt a vállalat, akkor segíti a kognitív fogyatékossággal élő, vagy segítő technológiákat használó felhasználókat az űrlapok helyes kitöltésében és benyújtásában.
Az akadálymentesített weboldal előnyei
A mindenki számára elérhető digitális élmény megteremtése számos előnnyel jár, amely túlmutatnak a jogi követelményeknek való megfelelésen.
- Fokozott felhasználói élmény minden felhasználó számára: Az egyértelmű navigáció és az olvasható betűtípusok minden látogató számára javítja a weboldal használhatóságát. Az online felület a különböző eszközökön és képernyőméreteken is könnyen navigálhatók és vizuálisan vonzók lesznek.
- Nagyobb célközönség: A weboldal akadálymentesítésével szélesebb közönséget érhet el az adott web felület, a világ népességének mintegy 15%-a él fogyatékkal. Ez megnövekedett forgalmat és felhasználói elkötelezettséget eredményezhet. Az akadálymentesített webhelyek jobb felhasználói élményt nyújtanak, ami erősíti a lojalitást.
- SEO optimalizáció és keresőmotoros rangsor: A keresőmotorok, mint például a Google, előnyben részesítik az elérhető weboldalakat. Az olyan funkciók, mint a képek alternatív szövege, a megfelelő címszerkezetek és a leíró linkszövegek nemcsak a fogyatékkal élő felhasználóknak nyújtanak segítséget, hanem a keresőmotorok is hatékonyabban feltérképezik és indexelik az ilyen weboldalakat. Az akadálymentesített webhelyek általában magasabb helyezést érnek el a keresőmotorok találati oldalain (SERP).
- A brand erősítése: A hozzáférhetőség iránti elkötelezettség növeli a márka hírnevét.
- Jogi megfelelés: Az akadálymentesítési szabványok betartása segít elkerülni a jogi problémákat, csökkenti a kockázatokat.
Példa a weboldal akadálymentességének növelésére
Az egyik nagyvállalati ügyfelünknél például olyan akadálymentességi problémákat lehetett tapasztalni, melyek leginkább a képernyőolvasó programot alkalmazó látássérült felhasználóknak jelenthetnek hozzáférhetőségi problémákat. Ilyen volt például, hogy egyes hibaüzenetek a képernyőolvasóval nem hangzanak el, nem érzékelhető, hogy az adott választómező milyen célt szolgál, az adott komponens lenyitható-e. Képernyőolvasóval nem érzékelhetőek a linkek, a felsorolások, a címsorok, illetve a lenyitható menü megtalálása és használata is nehéz, a boltok térképe nem értelmezhető.
Alkalmazott tesztelési módszertanok
A tesztelés során a különböző operációs rendszerekhez és böngészőkhöz igazodva az alábbi felolvasó szoftvereket használjuk a LogiNetnél annak érdekében, hogy a helyes gyakorlati megvalósításról meggyőződjünk:
- JAWS
- Orca
- VoiceOver